Skip to content

110 Washington Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$812,500
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block8601
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description1SB STORE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,709
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,800
32%
Improvement Value:$364,000
68%
Total Assessment$536,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,649+3.0%
2024$21,010+3.1%
2023$20,372+1.4%
2022$20,092+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$812,500

To:

Sq Ft4,709DeedBook 20250, Page 14885

Property Built

Built

Year Built: 1922