Skip to content

114-116 Washington Ave,#2

Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$83,500
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block8601
Lot2
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage653
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
53%
Improvement Value:$62,300
47%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,336+3.0%
2024$5,178+3.1%
2023$5,021+1.4%
2022$4,952+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$83,500

To:

Sq Ft653DeedBook 20170, Page 94409

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 12048, Page 3127

Property Built

Built

Year Built: 1950