Skip to content

114-116 Washington Ave,#1

Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block8601
Lot2
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$55,000
44%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+3.0%
2024$4,893+3.1%
2023$4,744+1.4%
2022$4,679+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft567DeedBook 20230, Page 31486

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 76298Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 12073, Page 9402

Property Built

Built

Year Built: 1950