Skip to content

114-116 Washington Ave#10Belleville, NJ 07109

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 28, 2009

Property Information

Block8601
Lot2
QualifierC0010
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,700
44%
Improvement Value:$187,900
56%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+3.0%
2024$13,096+3.1%
2023$12,698+1.4%
2022$12,524+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 12194, Page 5951

Property Built

Built

Year Built: 1922