Skip to content

114-116 Washington Ave,#5

Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Mar 24, 2015

Property Information

Block8601
Lot2
QualifierC0005
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$55,000
44%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+3.0%
2024$4,893+3.1%
2023$4,744+1.4%
2022$4,679+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft567DeedBook 12548, Page 2303

Property Sale

Sale
$130,757
DeedBook 12425, Page 7820

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 12103, Page 4114

Property Built

Built

Year Built: 1950