Skip to content

217-219 Ralph StreetBelleville, NJ 07109

Built 1944

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block9702
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,099
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
52%
Improvement Value:$107,400
48%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,969+3.0%
2024$8,705+6.3%
2023$8,190+1.4%
2022$8,074+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,099DeedBook 20220, Page 77249

Property Built

Built

Year Built: 1944