Skip to content

61 Hobson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1972

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block1021
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,296
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
40%
Improvement Value:$209,000
60%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,852+3.8%
2024$11,418+4.0%
2023$10,982+1.6%
2022$10,814-3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20250, Page 19289

Property Sale

Sale
$358,900
DeedBook 6387, Page 778

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 5594, Page 670

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972