Skip to content

367 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block1031
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,689
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
37%
Improvement Value:$218,300
63%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,760+3.8%
2024$11,330+4.0%
2023$10,897+1.6%
2022$10,730-2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5942, Page 312

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5167, Page 87

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954