Skip to content

76 Hawthorne AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 4, 1987

Property Information

Block1056
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,866
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,700
47%
Improvement Value:$274,800
53%
Total Assessment$517,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,554+3.8%
2024$16,912+4.0%
2023$16,265+1.6%
2022$16,017+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 5018, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1928