Skip to content

265-269 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$118,500
Last Sale Date
Aug 31, 1984

Property Information

Block1082
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,572
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
47%
Improvement Value:$218,800
53%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,016+3.8%
2024$13,503+4.0%
2023$12,987+1.6%
2022$12,789-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$118,500

To:

Sq Ft1,572DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920