Skip to content

786 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 24, 1993

Property Information

Block841
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
42%
Improvement Value:$209,600
58%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,289+3.8%
2024$11,840+4.0%
2023$11,387+1.6%
2022$11,213-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 5275, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1926