Skip to content

239 Watchung AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block1083
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,216
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,600
34%
Improvement Value:$351,600
66%
Total Assessment$532,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,052+3.8%
2024$17,392+4.0%
2023$16,727+1.6%
2022$16,472+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 5514, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1955