Skip to content

35 Albert TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block964
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,941
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
44%
Improvement Value:$216,100
56%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,029+3.8%
2024$12,552+4.0%
2023$12,072+1.6%
2022$11,888-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 20180, Page 46416

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5047, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1953