Skip to content

497 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block1101
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage855
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,700
57%
Improvement Value:$113,600
43%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,965+3.8%
2024$8,637+4.0%
2023$8,307+1.6%
2022$8,180-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft855DeedBook 20160, Page 38729

Property Built

Built

Year Built: 1942