Skip to content

150 Byrd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1957

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 7, 2017

Property Information

Block1111
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,812
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,200
41%
Improvement Value:$261,100
59%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,105+3.8%
2024$14,552+4.0%
2023$13,996+1.6%
2022$13,782-5.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 20171, Page 9910

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12107, Page 5741

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5413, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1957