Skip to content

10 Carlton TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Date
Jan 28, 2008

Property Information

Block1145
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
46%
Improvement Value:$200,300
54%
Total Assessment$371,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,584+3.8%
2024$12,124+4.0%
2023$11,661+1.6%
2022$11,482+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951