Skip to content

49 Bromley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Date
May 25, 1979

Property Information

Block1145
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,182
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
51%
Improvement Value:$156,100
49%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,851+3.8%
2024$10,454+4.0%
2023$10,054+1.6%
2022$9,901+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951