Skip to content

48 Carlton TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 2001

Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block1145
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,751
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
26%
Improvement Value:$479,700
74%
Total Assessment$648,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,984+3.8%
2024$21,180+4.0%
2023$20,370+1.6%
2022$20,059+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$499,900

From:

To:

Sq Ft2,751DeedBook 20150, Page 83788Recorded11/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5597, Page 773

Property Sale

Sale
$34,800
DeedBook NaN, Page NaN