Skip to content

128 Willow StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Price
$301,600
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block126
Lot123
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,318
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
27%
Improvement Value:$215,000
73%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,993+3.8%
2024$9,628+4.0%
2023$9,259+1.6%
2022$9,118-12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$301,600

To:

Sq Ft1,567DeedBook 20180, Page 38471

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 20170, Page 21295Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1909