Skip to content

136 Willow StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block126
Lot126
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
26%
Improvement Value:$202,800
74%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,297+3.8%
2024$8,958+4.0%
2023$8,615+1.6%
2022$8,483+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 20250, Page 51437

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12364, Page 9177

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5056, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1902