Skip to content

30 North AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jun 7, 1989

Property Information

Block1459
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,500
49%
Improvement Value:$200,100
51%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+3.8%
2024$12,830+4.0%
2023$12,339+1.6%
2022$12,151+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 5083, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1947