Skip to content

385-405 West Passaic AveBloomfield, NJ 07003

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 20, 1996

Property Information

Block1450
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description9 STORES
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$686,100
41%
Improvement Value:$976,100
59%
Total Assessment$1,662,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,382+3.8%
2024$54,321+4.0%
2023$52,243+1.6%
2022$51,445+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 5420, Page 44

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4956, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1940