Skip to content

239 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2002

Property Information

Block1454
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,432
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
44%
Improvement Value:$233,800
56%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,165+3.8%
2024$13,647+4.0%
2023$13,125+1.6%
2022$12,925-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 5746, Page 64

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941