Skip to content

223 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Vacant Land

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jan 5, 2012

Property Information

Block19
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,524+3.8%
2024$2,431+4.0%
2023$2,338+1.6%
2022$2,303-21.3%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000

To:

DeedBook 12348, Page 5984