Skip to content

256 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Date
Oct 14, 2063

Property Information

Block19
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
46%
Improvement Value:$115,500
54%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,205+3.8%
2024$6,941+4.0%
2023$6,676+1.6%
2022$6,574+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft832DeedBook 20181, Page 10646

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6176, Page 930

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5885, Page 34

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5170, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1942