Skip to content

206 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jun 16, 1975

Property Information

Block215
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,180
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
42%
Improvement Value:$216,800
58%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,531+3.9%
2024$12,064+4.1%
2023$11,593+1.6%
2022$11,412+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000

To:

Sq Ft2,180DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919