Skip to content

206 Ashland AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1885

Last Sale Price
$153,500
Last Sale Date
Sep 17, 1993

Property Information

Block215
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,924
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,600
46%
Improvement Value:$201,900
54%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,703+3.8%
2024$12,239+4.2%
2023$11,749+1.6%
2022$11,569+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$153,500

To:

Sq Ft1,924DeedBook 5280, Page 612

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5039, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1885