Skip to content

204 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1959
Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block215
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description6 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
35%
Improvement Value:$308,200
65%
Total Assessment$476,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,153+3.8%
2024$15,562+4.0%
2023$14,967+1.6%
2022$14,738-28.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 20201, Page 24004

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959