Skip to content

64 Monroe PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1885

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Mar 3, 2000

Property Information

Block281
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,013
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,600
51%
Improvement Value:$145,800
49%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,190+3.8%
2024$9,817+4.0%
2023$9,442+1.6%
2022$9,297-19.0%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft2,013DeedBook 5679, Page 586

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5385, Page 229

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1885