Skip to content

72 Monroe PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Oct 12, 1982

Property Information

Block281
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,720
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
36%
Improvement Value:$269,500
64%
Total Assessment$424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,385+3.8%
2024$13,860+4.0%
2023$13,329+1.6%
2022$13,126+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890