Skip to content

112 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block245
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage4,725
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
57%
Improvement Value:$258,000
43%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,352+3.8%
2024$19,608-11.1%
2023$22,064+1.6%
2022$21,727+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft4,725DeedBook 20230, Page 47433

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6402, Page 259

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5610, Page 325

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5099, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1920