Skip to content

24 Park StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$456,500
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block245
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,477
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,200
47%
Improvement Value:$158,300
53%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,193+3.8%
2024$9,820+17.0%
2023$8,392+1.6%
2022$8,264+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$456,500

To:

Sq Ft1,477DeedBook 20230, Page 49438

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,477DeedBook 20211, Page 33935Recorded11/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1870