Skip to content

16 Jersey Street (14)Bloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
May 28, 2002

Property Information

Block253
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,870
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,400
37%
Improvement Value:$256,000
63%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,751+3.8%
2024$13,248+4.0%
2023$12,742+1.6%
2022$12,547+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft2,870DeedBook 5888, Page 259

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 5049, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1921