Skip to content

76 Waldo AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block32
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,276
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
29%
Improvement Value:$216,800
71%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,380+3.8%
2024$10,000+4.0%
2023$9,618+1.6%
2022$9,471+17.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12326, Page 2709

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5933, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1925