Skip to content

23 Berkeley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block332
Lot105
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,484
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
34%
Improvement Value:$214,200
66%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,946+3.8%
2024$10,546+5.9%
2023$9,954+1.6%
2022$9,802-10.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 20230, Page 33017

Property Sale

Sale
$169,148
Sq Ft2,184DeedBook 20190, Page 70786Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 20180, Page 37478Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5065, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1925