Skip to content

4 Berkeley Heights ParkBloomfield, NJ 07003

Built 1987

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block332
Lot114
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,618
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
23%
Improvement Value:$414,600
77%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,283+3.8%
2024$17,615+4.0%
2023$16,941+3.5%
2022$16,363+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft2,618DeedBook 20210, Page 32593

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN