Skip to content

8 Berkeley Heights ParkBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 5, 2016

Property Information

Block332
Lot119
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,238
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,900
33%
Improvement Value:$257,300
67%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,066+3.8%
2024$12,588+4.0%
2023$12,107+1.6%
2022$11,922-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,645DeedBook 20160, Page 13273

Property Built

Built

Year Built: 1910