Skip to content

23 Berkeley Heights ParkBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block332
Lot136
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,124
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
24%
Improvement Value:$354,000
76%
Total Assessment$464,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,739+3.8%
2024$15,164+4.0%
2023$14,584+1.1%
2022$14,423+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,124DeedBook 12115, Page 8711

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4918, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1914