Skip to content

15 Berkeley Heights ParkBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block332
Lot128
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,899
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
28%
Improvement Value:$317,800
72%
Total Assessment$442,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,999+3.8%
2024$14,451+10.2%
2023$13,113+1.6%
2022$12,912+7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 12185, Page 2457

Property Built

Built

Year Built: 1909