Skip to content

14 Lobell CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block332
Lot93
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,944
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
31%
Improvement Value:$277,700
69%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,439+3.8%
2024$12,948+4.0%
2023$12,453+1.6%
2022$12,262-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 20220, Page 98109

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 20180, Page 48291Recorded6/4/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12203, Page 9590

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6084, Page 112

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5029, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1926