Skip to content

37 Berkeley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block332
Lot99
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,756
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,400
35%
Improvement Value:$214,000
65%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,173+3.8%
2024$10,765+4.0%
2023$10,353+1.6%
2022$10,195-8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 20180, Page 37738Recorded5/1/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5746, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1925