Skip to content

71 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 3, 2016

Property Information

Block428
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage3,160
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
29%
Improvement Value:$353,400
71%
Total Assessment$497,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,865+3.8%
2024$16,249+4.0%
2023$15,627+1.6%
2022$15,388+15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft3,160DeedBook 20160, Page 88369

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5007, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1890