Skip to content

86-100 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Date
May 24, 2012

Property Information

Block42
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,900
34%
Improvement Value:$701,800
66%
Total Assessment$1,067,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,216+3.8%
2024$34,892+4.0%
2023$33,558+1.6%
2022$33,045+31.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926