Skip to content

305 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block517
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,915
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,200
28%
Improvement Value:$355,900
72%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,828+3.8%
2024$16,213+4.0%
2023$15,592+1.6%
2022$15,354+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,915DeedBook 20180, Page 6303

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 6047, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1974