Skip to content

53 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Date
Oct 5, 2051

Property Information

Block577
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,722
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,100
35%
Improvement Value:$222,700
65%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,594+3.8%
2024$11,170+4.0%
2023$10,743+9.2%
2022$9,839-1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,722DeedBook 20210, Page 16072

Property Sale

Sale
$306,500
DeedBook 12195, Page 1468

Property Built

Built

Year Built: 1900