Skip to content

254 Spruce StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1865

Last Sale Date
Jun 17, 2008

Property Information

Block515
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,096
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
47%
Improvement Value:$162,500
53%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,102+3.9%
2024$9,724+4.1%
2023$9,342+1.6%
2022$9,196-4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1865