Skip to content

32 Broad TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block511
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,094
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,400
42%
Improvement Value:$197,900
58%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,577+3.8%
2024$11,154+4.0%
2023$10,727+1.6%
2022$10,563+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,094DeedBook 20240, Page 70911

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft1,094DeedBook 20220, Page 31979Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,094DeedBook 20211, Page 24004Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 12239, Page 5866

Property Built

Built

Year Built: 1931