Skip to content

34 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2009

Property Information

Block571
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,558
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,200
45%
Improvement Value:$225,300
55%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,890+3.8%
2024$13,382+4.0%
2023$12,871+1.6%
2022$12,674-7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5430, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1895