Skip to content

42 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2010

Property Information

Block571
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,562
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,200
50%
Improvement Value:$187,300
50%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,351+3.9%
2024$11,891+4.1%
2023$11,426+1.6%
2022$11,248-14.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890