Skip to content

111 La France AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1963

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block63
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,376
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
28%
Improvement Value:$224,900
72%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,654+3.8%
2024$10,265+4.0%
2023$9,872+1.6%
2022$9,721-8.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 20250, Page 44574

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,376DeedBook 20220, Page 24592Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5410, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1963